• #115. Audyt, to tylko pierwszy krok

    Audyt, to tylko pierwszy krok | Pandemia przyczyniła się do wielu zmian. Jedną z nich jest to, że produkcja poligraficzna w dużej mierze realizowana na Dalekim Wschodzie powróciła do Europy. Bardzo dużo drukarni i producentów opakowań urosło dzięki temu nawet kilkukrotnie. Jednak największym wyzwaniem, mając już doświadczenie pokazujące, że warto się przygotować na trudne czasy, stało się przygotowanie drukarni do pełnej optymalizacji wszelkich działań i oczywiście kosztów.

    Nie chodzi tu jednak o wprowadzanie na siłę oszczędności, ale przede wszystkim zoptymalizowanie wszelkich procesów, obiegu informacji i zarządzania nimi, by jak najbardziej efektywnie wykorzystać posiadane zasoby sprzętowe i ludzkie.

    Wydawałoby się, że wprowadzenie tego typu rozwiązań jest bardzo proste. Niestety, bardzo duża grupa drukarni nie wie nawet od czego rozpocząć cały proces. Tak, rzeczywiście jest to proces, który może trwać od kilku tygodni do nawet kilkunastu miesięcy. Jak to się dzieje, że niektórzy odnoszą sukcesy i rozwijają się, podczas gdy inny wiążą koniec z końcem? Czy możliwe jest ogarnięcie chaosu informatycznego i rozproszonej informacji o swojej firmie? Jak sprowadzić to wszystko do wspólnego mianownika i osiągnąć sukces? Czy można takie działanie porównać do consultingu? O tym i nie tylko rozmawiamy z Bogusławem Lichońskim z firmy Print Software, który od wielu lat przeprowadza firmy przez tego typu procesy i to z dużymi sukcesami.

    Zapraszamy do wysłuchania pierwszej części rozmowy, jaką poprowadził Mirosław Pawliński.

    S17E115 - 30m - Apr 4, 2024
  • #114. Hola, globalnie oznacza… globalnie

    Sławomira Iwanowskiego nie trzeba Wam przedstawiać… chyba, że w nowej roli, jako tego, który odpowiada za 65 krajów na całym świecie. Czy możliwy jest awans na taką skalę? Może trochę szczęścia, może też determinacji. Nie mniej, Sławomir zajmuje się tematem, który w ostatnich miesiącach zyskuje coraz większe zainteresowanie wśród drukarni. Chodzi o cyfrowe uszlachetnianie.

    Marka Scodix jest już znana w naszym kraju, ale nadal wielu drukarniom kojarzy się bardziej z cyfrą i małymi nakładami niż rozwiązaniem przemysłowym, z którego w produkcji korzystają duże drukarnie, a znane i największe marki produkujące kosmetyki nie wyobrażają sobie innego uszlachetniania.

    Czy łatwo jest zarządzać tak dużym obszarem? Jak się umówić z klientem o godz. 15:00 i w której strefie czasowej? Czy Scodix może być ekologicznym rozwiązaniem? Na te pytania i inne odpowiada nasz gość, którym jest Sławomir Iwanowski.

    S17E114 - 34m - Mar 28, 2024
  • #113. Na początku był chaos, a nieco później Fiery :-))

    Wielokrotnie jesteśmy zaskakiwani tym, jak bardzo drukarnie są czasami niedoinformowane w temacie możliwości uzyskania najlepszych efektów produkcyjnych. Zwłaszcza drukarnie, które popularnie nazywamy „cyfrowymi”. Ktoś mógłby powiedzieć, że optymalizacja w drukarni cyfrowej raczej nie ma sensu, ale my wiemy, że dokładnie takie podejście nie ma sensu.

    Jak to zauważył nasz gość Krzysztof Pawluk, kiedy drukujemy najprostsze zlecenia, które nie wymagają od nas dalszego angażowania się chociażby w post produkcję, to może rzeczywiście temat optymalizacji w druku cyfrowym w jakimś sensie można byłoby odpuścić.

    Tylko tyle, że drukarnie cyfrowe, jeżeli tylko rozpoczynają przemyślaną działalność, okazuje się i to dość szybko, że pojawia się następne urządzenie drukujące i za chwilę kolejne.

    Zarządzanie środowiskiem produkcyjnym może być całkiem ciekawym wyzwaniem, zwłaszcza, że nawet drukarnie cyfrowe posiadają – jak się okazuje – często, wolne moce produkcyjne w chaosie, jaki panuje bezpośrednio w ich organizacji (produkcji). Jak tego uniknąć? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą poprowadził Mirosław Pawliński. 

    S19E113 - 25m - Mar 21, 2024
  • #112. Czy przestrzeń może być płaska?

    Kiedy kierujemy swoje kroki do sklepu, nasz wzrok biegnie wszędzie tam, gdzie opakowania mówią do nas swoim pięknem nie tylko od strony grafiki i koloru, ale przede wszystkim wspaniałymi wzorami uszlachetnień. I choć już wszyscy mówili, że ekologia i te srebro, złoto i nawet hologramy nie będą w modzie, to jednak życie prezentuje zupełnie inny scenariusz. Coraz bardziej rozwinięte technologie uszlachetniania powodują, że klienci zawsze będą kierowali się tym, co przyciąga wzrok.

    Jakie wrażenie robią uszlachetnienia, gdzie wzrok widzi głębię obrazu podczas gdy powierzchnia jest idealnie płaska. Cóż. Tak już jest, że łatwo dajemy się wciągnąć do tego świata… i choć zdajemy sobie sprawę z tego, że to tylko uszlachetnienie, to mimo wszystko wywołane emocje powodują, że reagujemy dokładnie tak… jak reagujemy.

    O emocjach, technologii, uszlachetnieniach i najnowszych trendach rozmawiamy po raz pierwszy z Marcinem Suchockim z firmy PC Print. 

    S19E112 - 28m - Mar 14, 2024
  • #111. Świadomie i (nie)bezpiecznie. Cyberprzestrzeń.

    Chat GPT, sztuczna inteligencja (AI) i wiele innych tematów poruszanych przez nas z obszaru optymalizacji i standaryzacji… jest tylko małą częścią tego wszystkiego, co nazywamy transformacją cyfrową zachodzącą w naszej branży. W dodatku dość lawinowo. Wszyscy mamy jednak mały kłopot. Jest nim bezpieczeństwo, to wynikające z obrotu wszelkiego rodzaju elektronicznymi danymi.

    Nikt nikogo nie będzie straszył. Po prostu czas na to, by zdać sobie sprawę z przerażających konsekwencji, kiedy zostanie zrealizowane włamanie na serwery drukarni i ta w mgnieniu oka straci wszystkie dane, lub ktoś podłączy się do produkcji i coś zmieni… Nie wydarzy się? Oj, nie przesadzajmy. Życie pisze scenariusze, o których nawet nie śniliśmy, a konsekwencje działania bez przygotowanych procedur na każdym etapie w drukarni, mogą wywołać szkody o różnym poziomie zagrożenia… nawet naszego zdrowia i życia.

    Zagrożenie jest realne, ale jak do tego tematu podejść? Na to i wiele innych pytań odpowiada nasz gość Andrzej Cieślak z firmy Dynacon, specjalizującej się w ochronie przed cyberatakami. Zapraszamy i wiemy, że po wysłuchaniu rozmowy przeprowadzonej przez Mirosława Pawlińskiego, już nic nie będzie takie samo… bezbarwne. 

    S19E111 - 44m - Mar 7, 2024
  • #110. Spojrzenie w przyszłość

    W całym cyklu podcastów, jakie mieliśmy w temacie optymalizacji i standaryzacji procesów poligraficznych, nie może zabraknąć tego najważniejszego. Podsumowania i spojrzenia nieco do przodu, bo rzeczywistość już znamy. Przyszłość, choć jest nie do odgadnięcia, to mimo wszystko pewne trendy rynkowe możemy już teraz wskazać. Wydaje się, że nie ma odwrotu od sztucznej inteligencji (AI), tylko mamy się jej obawiać, czy też dostrzegać potencjał do wykorzystania dla nas samych.

    Dokładnie o takich tematach rozmawiamy z Łukaszem Szymańskim z firmy Digiprint, który na co dzień zajmuje się przekonywaniem poligrafów do „nowego” w różnych obszarach przepływu danych.

    Przyszłość, któż z nas może określić, jaka będzie? Zapraszamy do wysłuchania niezwykle inspirującej rozmowy z Łukaszem, jaką przeprowadził Mirosław Pawliński.

    S19E110 - 29m - Feb 29, 2024
  • #109. Wyróżnij na półce… wśród wielu podobnych do siebie

    Wśród wielu różnych książek możesz łatwo dostrzec te, które wyróżniają się już na pierwszy rzut oka. Nie tylko chodzi o uszlachetnianie i użyte kolory. Raczej o te drobne elementy, które są w stanie skupić uwagę każdego czytelnika. Jednym z nich jest zadrukowane krawędzie książki, które nie są oprawione. Zadrukowane mogą być nie tylko pojedyncze egzemplarze, ale także całe zbiory wielotomowe. I choć często zdarza się, że kupujemy książkę ze względu na oprawę… tym razem może być odwrotnie.

    Każdy grzbiet (ten, który nie jest oprawą) możemy zadrukować w dowolną grafikę, nawet taką, która może imitować efekt 3D zarówno w jednym, jak i wielu egzemplarzach.

    Dokładnie o takim rozwiązaniu rozmawiamy z Jakubem Szczepaniakiem z firmy Avargraf tuż przed dniami otwartymi, które są zaplanowane na 12-15 marca 2024 roku. Będzie można obejrzeć produkcję i przekonać się, jak powstają dzieła sztuki. Okazja jest nie byle jaka, bo pierwsze tego urządzenie na świecie zostało zainstalowane w polskiej drukarni.

    To o czym rozmawiamy? O książkach, przyzwyczajeniach i naszym sposobie podchodzenia do lektury i także o rozwiązaniu technicznym oferowanym przez firmę Schmedt o nazwie Präzi Edge, które możecie obejrzeć w działaniu podczas planowanego wydarzenia.

    S19E109 - 23m - Feb 22, 2024
  • #108. Soma Somie nie równa

    Soma Somie nie równa, bo nie ma co kryć, że producent między innymi maszyn fleksograficznych bardzo często wprowadza nowości, oczekiwane przez wielu klientów.

    Zapraszamy Was do wysłuchania podcastu, na rozpoczęcie kolejnego sezonu NIEZBĘDNIKA POLIGRAFA, którego gośćmi są Tomasz Bohdan i Grzegorz Wróblewski z firmy EMIPAK, reprezentującej markę SOMA w Polsce.

    Nasze nagranie musiało trochę poleżeć w szufladzie, bo w sumie nagrywaliśmy całość tuż po dniach otwartych, które odbyły się jesienią ubiegłego roku. Dla naszej redakcji była to po raz pierwszy wizyta w firmie SOMA i możliwość obejrzenia zakładu produkcyjnego, rozmachu zmian i także możliwość obejrzenia nowości, jakie producent przygotował dla swoich klientów. Nie ma co kryć, że tych nowości jest dużo.

    Nasz rozmowa jest tylko delikatnym podsumowaniem tego wszystkiego, co było prezentowane podczas dnia otwartych. Staraliśmy się, jak tylko to możliwe przedstawić zmiany, które w pewien sposób rewolucjonizują podejście do druku na szerokiej wstędze.

    Zapraszamy do wysłuchania już 15. lutego o godz. 15:00. Jak zawsze polecamy nasz kanał na SPOTIFY … NIEZBĘDNIK POLIGRAFA.

    S19E108 - 26m - Feb 15, 2024
  • #107. Realizacja planu wymaga współpracy i konsekwencji

    Przedstawiamy Wam pierwszy podcast NIEZBĘDNIK POLIGRAFA w nowym 2024 roku. Jest on zapowiedzią materiałów, jakie w tym roku będziemy dla Was przygotowywać. Czym się różni? Co zapowiada?...

    Przechodzimy z teorii do praktyki. Tematy związane z optymalizacją i standaryzacją były tymi, które przykuwały Waszą uwagę. Cykl rozmów, jakie zrealizowaliśmy z Łukaszem Szymańskim z firmy Digiprint stał się numerem jeden w poprzednim roku.

    Otrzymaliśmy od Was bardzo dużo pytań związanych z praktycznym wprowadzeniem tego typu rozwiązań, jakie omawialiśmy w naszych dyskusjach. Tak, da się to zrealizować dzięki uprzejmości Michała Maciejewskiego z firmy Masterpress.

    Michał Maciejewski od wielu lat wprowadza cały obszar nowych rozwiązań związanych z optymalizacją i standaryzacją produkcji w drukarni fleksograficznej. Jakie są źródła ich wprowadzenia? Jak wyglądały poszczególne etapy? Co było największym wyzwaniem? Czy cel już jest osiągnięty? To tylko niektóre z pytań, jakie zadaliśmy Michałowi w naszej rozmowie.

    W rozmowie wzięli udział… wspomniany Michał Maciejewski, Łukasz Szymański i Mirosław Pawliński, który próbował dowiedzieć się jak najwięcej.

    Zapraszamy do wysłuchania podcastu numer #107.

    S18E107 - 29m - Jan 18, 2024
  • #106. Ciężko już było. A będzie jeszcze intensywniej!

    Przedstawiamy Wam ostatni w tym roku podcast – rozmowę o poligrafii – w serii NIEZBĘDNIK POLIGRAFA, którą przygotowaliśmy zaledwie kilkanaście dni temu. Mamy nadzieję, że pozostaniecie z nami na kolejne tygodnie 2024 roku.

    Przy okazji przypominamy, że już w tym tygodniu i na początku kolejnego, będziemy Wam przedstawiali nieco więcej w liczbach o materiałach przez nas publikowanych, w tym tych audio. Dziękujemy za Wasze zaufanie i czas, jaki poświęcacie na wysłuchanie naszych rozmów oraz całą masę niezwykle interesującej korespondencji.

    A teraz o nadchodzącym podcaście… Tak to już jest, że dopiero kiedy spojrzymy na swoje działania z pewnej perspektywy, możemy dostrzec to co najciekawsze. To, czego do tej pory nie dostrzegaliśmy. Dokładnie takie wrażenie miał Mirosław Pawliński w rozmowie, do jakiej zaprosił Izabelę Talmont i Zbigniewa Bohdana z firmy EMIPAK. Przy okazji, nadarzyła się możliwość podsumowania ostatnich miesięcy oraz spojrzenia nieco szerzej na zagadnienie sukcesji rodzinnej w tak małej, ale jednocześnie jednej z najbardziej dynamicznie rozwijających się firm w branży poligraficznej.

    Ba… z wynikiem, jakim jest sprzedaż ponad 60 maszyn fleksograficznych w szerokiej wstędze w Polsce i to w dodatku jednaj marki… SOMA, to prawdziwy sukces, którego nie można pomijać.

    Są tego duże plusy i niewielkie minusy, o czym zresztą Zbigniew Bohdan mówi bardzo prosto. Poznaliśmy także plany na kolejny rok. Przy okazji… Mirosław Pawliński zauważył, że EMIPAK jest szczególną firmą, która posiada niezwykłą synergię w obszarach swojego działania. Z jednej strony jest to poligrafia, czyli maszyny i urządzenia służące produkcji opakowań giętkich, ale z drugiej jest temat, gdzie wśród klientów tej firmy są tuzy przemysłu cukierniczego. Więcej szczegółów? Tylko w rozmowie, jaką poprowadził Mirosław Pawliński z Izabelą Talmont i Zbigniewem Bohdanem.

    S17E106 - 29m - Dec 28, 2023
  • #105. Konsolidacja czy monopolizacja?

    O tym, co dzieje się na rynku dostawców dla naszej branży można pisać godzinami, chociażby dlatego, że wczorajsi konkurenci mogą już dzisiaj lub jutro zostać partnerami biznesowymi. Tak się dzieje. Nic nie zmieni tego trendu. Każda firma, która myśli o rozwoju i utrzymaniu się na rynku poligraficznym ma za zadanie umacnianie swojej pozycji. Jedni to robią po przez wykup firm bliźniaczych, inni łączą siły a inni dokupują do swojego biznesu „odnogi”, które wzbogacają ich ofertę.

    Dokładnie taki rozwój prezentuje firma Muller Martini, czego przykładem była ostatnia akwizycja Hunkelera. Zanim jednak o tym temacie porozmawiamy (być może kolejnym razem), zaprosiliśmy do naszej redakcji Jacka Kobylińskiego, dyrektora sprzedaży Muller Martini, by nieco podsumował wszystko to dzieje się aktualnie w firmie.

    Nadal nie wszyscy dostrzegli, jak bardzo Muller Martini zmieniło się (rozrastając) do gracza globalnego z pełną zmianą działania np. serwisu, dostaw części itd.

    Zapraszamy do wysłuchania niezwykle interesujące rozmowy, w której Jacek Kobyliński stara się odpowiedzieć na pytanie zadane przez prowadzącego Mirosława Pawlińskiego: kto jest dzisiaj konkurencją dla Muller Martini?

    S17E105 - 38m - Dec 21, 2023
  • #104. Komunikacja, umiejętność prezentacji kompetencji

    Temat, który całkiem serio uważamy, że jest dzisiaj numerem jeden. Komunikacja – jedno słowo, które do dzisiaj sprawia kłopoty wielu osobom i organizacjom. Choć, jak pokazuje również praktyka, wystarczy czasami posłuchać nie tylko podpowiedzi, ale także i może przede wszystkim klientów, by dokładnie zdiagnozować ich potrzeby. Oczywiście, zapewne moglibyście powiedzieć, że jest to proste, ale nic z tych rzeczy.

    Do naszej rozmowy w tym odcinku podcastów NIEZBĘDNIK POLIGRAFA zaprosiliśmy Jarosława Gawła i Wojciecha Górskiego z firmy GRAW, bo porozmawiać o tematach… nieoczywistych i to z obszaru fleksografii.

    Zatem delikatnie podsumowujemy niedawno odbyte Warsztaty flekso, które naszym zdaniem (wspólnym) zmieniły trochę ideę organizowania wydarzeń branżowych, często przesączonych nadmierną ilością prezentacji handlowych. Przy okazji podsumowujemy i delikatnie omawiamy wydarzenie, które przygotowała firma GRAW.

    Byliśmy tam obecni i musimy przyznać, że z takim rozwiązaniem spotkaliśmy się po raz pierwszy od dawien dawna. To było niesamowite doświadczenie, jak można zorganizować wydarzenie dla swoich klientów nie robiąc reklamy swojej oferty produktowej. 

    Część z Was, zapewne powie od razu, przecież to proste. Ale, najciekawsze było to, co działo się już w trakcie samego wydarzenia. Zresztą, zapraszamy do wysłuchania kolejnego podcastu z serii NIEZBĘDNIK POLIGRAFA, prowadzonego przez Mirosława Pawlińskiego.

    S17E104 - 23m - Dec 14, 2023
  • #103. To było ponad 20. lat temu

    Niektórzy z Was pamiętają dokładnie ten czas, kiedy nareszcie można było prowadzić biznes i to w taki sposób, jaki się chciało. Niektórzy rozpoczynali swój biznes poligraficzny od najprostszych tematów. Pośrednictwo w produkcji, dystrybucja papieru w bagażniku samochodu osobowego… Tak, te czasy już nigdy nie wrócą. Mimo wszystko jest cała grupa osób, które dostrzegły swoje miejsce, wtedy, w tamtych czasach.

    Jak to brzmi „tamte czasy”, a przecież minęło zaledwie 30 lat. Naszych gości zaprosiliśmy, by podzielili się z Wami swoimi emocjami z tamtych lat i trochę pochwalili się aktualnymi sukcesami. Wszak nie jest to takie oczywiste, że chwalimy się.

    Jak to się stało, że Leszek Trzaskowski przyjechał do Polski z Australii? Tutaj założył firmę i przez lata rozwijał wraz z partnerami biznesowymi. Co o tym wszystkim sądzi Elwira Konopka? Zapraszamy do wysłuchania kolejnego podcastu z serii NIEZBĘDNIK POLIGRAFA. Wszak fleksografia… ma się dobrze.

    S17E103 - 32m - Dec 7, 2023
  • #102. Więcej niż misja

    O organizacjach samorządu gospodarczego związanych z naszą branżą mówi się różnie. Są ci, którzy zachwalają. Są także ci, którzy raczej narzekają. Fakt, nie zdarzyło się, by wszystkim dogodzić. Jednak to, co jest najbardziej zaskakujące, to fakt wypowiadania swoich opinii na temat jakiejś organizacji przez ludzi, którzy nie mają najczęściej nic z nią wspólnego.

    Dla nas stało się jasne, że od czasu do czasu będziemy zapraszali do rozmowy o poligrafii przedstawicieli wspomnianych organizacji. Dość niedawno naszym gościem był Jacek Kuśmierczyk, aktualny prezes Polskiej Izby Druku. Tym razem do rozmowy zaprosiliśmy Krzysztofa Niczyporuka, prezesa Polskiej Izby Opakowań. Organizacji, która w przyszłym roku będzie obchodziła swoje 30-lecie.

    O Izbie, zmianach, cyfryzacji, misji i wizji, a także niezwykle ciekawych projektach, w których Polska Izba Opakowań bierze udział. Dokładnie o tym rozmawiamy. Swoją drogą, warto wiedzieć więcej. Zapraszamy do wysłuchania kolejnego odcina NIEZBĘDNIKA POLIGRAFA.

    S17E102 - 27m - Nov 30, 2023
  • #101. Poligraf z pasją o komunikacji i nie tylko

    O komunikacji rozmawiamy bardzo często. Tylko dlatego, że komunikacja stała się niezwykle ważną dziedziną naszego życia, a w prowadzonym biznesie jest po prostu nieodzowna. Komunikacja nie tylko z obszaru wewnątrz firmy, który obejmuje wiele różnych zagadnień, ale także ta komunikacja na zewnątrz. Z naszych obserwacji wynika, że „strategia komunikacji” tej skierowanej na zewnątrz jest w ponad 80% działaniem przypadkowym.

    Coraz bardziej jest widoczne, jak dużo zrobiły social media. Ich główne zadanie, czyli łączenie ludzi ze względu na zainteresowania czy pracę, przerodziło się raczej w formę prezentowania swoich osiągnięć. Nie nam oceniać, jak jest to realizowane, jednak widać, że informacje przekazywane są najczęściej w obszarze „sprzedaży”. Krótki tekst, ilustracja może dwie, krótki filmik i to wszystko.

    Przeanalizowaliśmy blisko pół tysiąca informacji publikowanych na social mediach i niestety, nasze wyniki tych obserwacji, są po prostu zaskakujące. Ale o tym, nieco więcej, będziemy pisali już wkrótce na łamach czasopisma. Tymczasem zapraszamy Was do wysłuchania podcastu (rozmowy) z Piotrem Sznajderukiem, którego część z Was kojarzy z hasłem „Poligraf z pasją”. Nasza rozmowa dotyczy komunikacji, ale zupełnie w inny sposób zaprezentowanej. Posłuchajcie i sami wyciągnijcie wnioski. Zapraszam.

    S17E101 - 25m - Nov 23, 2023
  • #100. Spacerkiem na zakupy do warzywniaka

    Ogromne wyzwanie i presja, by wydanie podcastu (rozmów o poligrafii) z numerem 100 było po prostu interesujące, a nade wszystko inspirujące. Poszukiwaliśmy tematu, który z jednej strony będzie mógł zaprezentować inne spojrzenie na naszą branżę, a przy okazji stanie się przykładem tego, jak można podejść do danego tematu zupełnie niestandardowo.

    Tak zrodził się pomysł na rozmowę o… marketingu, o którym wszyscy mówią, a przynajmniej większość, że się po prostu zna i nie jest to nic trudnego. Naszym gościem, tego wyjątkowego wydania NIEZBĘDNIKA POLIGRAFA jest Wojciech Mataczyński z firmy Heidelberg Polska.

    Już raz mieliśmy okazję spotkać się i chwilę porozmawiać o tym, jak ważne jest to, co sami realizujemy w poligrafii i jak często zapominamy, że naszym produktem jest coś, co niesie ze sobą emocje. To właśnie „emocje” stały się naszym głównym tematem, bo Wojciech… zrealizował coś, czego nikt nie przypuszczał, że można zrobić. A jednak. Wystarczy trochę ruszyć się z miejsca, w którym jesteśmy i już.

    Przy okazji naszego niedawnego spotkania powiedział, że dokładnie wysłuchał dwóch podcastów NIEZBĘDNIKA POLIGRAFA (jedne z ostatnich) i to jego zainspirowało do kolejnego pomysłu. Kiedy usłyszeliśmy o czym jest ten pomysł i jak ma wyglądać realizacja, już wiemy… że będzie się działo. Może brzmi to dość tajemniczo, ale już wiemy, że będzie ciąg dalszy.

    Tymczasem zapraszamy Was do wysłuchania bieżącego wydania, bo wiemy, że nie stracicie tutaj ani minuty swojego czasu. Premiera, jak zawsze o godzinie 15:00.

    S16E100 - 35m - Oct 26, 2023
  • #99. Big Data... Big problem?

    Z GPT-4, nowszą wersją aplikacji AI, ilość danych wzrosła po raz kolejny, do setek bilionów, które trudno nam sobie wyobrazić. Innymi słowy, tysiąckrotny wzrost wyszkolonej wiedzy (w stosunku do wersji GPT-3). Ale choć temat sztucznej inteligencji jest imponujący tylko dlatego, że słowo inteligencja jest w AI, ChatGPT jest daleki od zdolności myślenia. Oblicza prawdopodobieństwo i analizuje. Kiedy system AI otrzymuje pytanie, nie zna odpowiedzi, ale oblicza prawdopodobieństwo tego, co może oznaczać pytanie i jakie są prawdopodobne prawidłowe odpowiedzi. Jest to niewątpliwie coraz lepsze, ponieważ systemy dodatkowo się uczą. Jest to jednak i pozostanie jedynie symulacją wiedzy.

    Aplikacje głębokiego uczenia są lepsze od ludzi, zwłaszcza jeśli chodzi o analizę dużych i nieustrukturyzowanych zbiorów danych (Big Data). Na przykład w badaniach nad materiałami sztuczna inteligencja może pomóc przetestować 10 000 razy więcej możliwych alternatyw dla nowych materiałów, niż byłoby to możliwe przy użyciu metod eksperymentalnych. Ma to również zastosowanie w medycynie przy opracowywaniu leków tak szybko, jak to możliwe, a także na przykład przy opracowywaniu nowych warstw płyt drukarskich.

    Producenci maszyn postępują w podobny sposób z milionami danych, które codziennie spływają z dziesiątek tysięcy zainstalowanych jednostek drukujących do baz danych serwerów. Dane te są analizowane i sprawdzane przez sztuczną inteligencję pod kątem nietypowych zdarzeń. Jeśli rekordy danych maszyn są widoczne, tj. odbiegają od normy, można wywnioskować, że wkrótce może wystąpić usterka w części maszyny. Następnie można ją wymienić przed wystąpieniem uszkodzenia. Nazywa się to konserwacją predykcyjną i jest klasycznym zastosowaniem sztucznej inteligencji.

    Wydaje się Wam, że jest to temat skomplikowany? A może nie dotyczy to Waszej drukarni, bo jest według Was „mała”? Jak ugryźć ten temat? Jak wybrać kierunek rozwoju? Czy mamy szansę na to, by wsiąść do tego pociągu? Mamy jeszcze czas???

    Dokładnie o tym i nie tylko rozmawiamy po raz kolejny z Łukaszem Szymańskim z firmy Digiprint, który na co dzień współpracuje z drukarniami, wprowadzając je w świat transformacji cyfrowej zmieniając tradycyjne procesy na cyfrowe. Zapraszamy do wysłuchania.

    S16E99 - 26m - Oct 19, 2023
  • #98. Młodzi, zdolni, ambitni…

    Młodzi, zdolni, ambitni i nie bojący się wyzwań. Tak, dokładnie tak jest kiedy rozmawiamy ze studentami w Warszawie. Ale czy poligrafia jest tym pierwszym wyborem? Czy studia rzeczywiście dają szansę na pracę w niezwykle ciekawym i na wskroś interesującym zawodzie? Jak poligrafię postrzegają sami studenci?

    Do rozmowy o wyzwaniach i doświadczeniach, ale od strony studenta rozmawiamy z Alicją Jarząbek, którą już część z Państwa miało okazję poznać podczas niedawno odbywających się wydarzeń „30-lecie Polskiej Izby Druku” czy „150-lecie Związku Zawodowego Poligrafów”.

    To między innymi Alicja była zaangażowana w realizację tych projektów, choć było ich nieco więcej. Ale nasza rozmowa, to także obszar sukcesji, bo Alicja ma wspaniałych rodziców prowadzących drukarnię, to także obszar samych studiów, praktyk i czasami podpowiedzi, które warto słuchać… jak chociażby prof. Haliny Podsiadło.

    Zapraszamy Was do wysłuchania rozmowy, jakiej jeszcze nie było!

    S16E98 - 21m - Oct 12, 2023
  • #97. Wyspecjalizowani idioci???

    A teraz nieco inaczej o tym, co jest dookoła nas… Liczba synaps w mózgu dorosłego człowieka wynosi około 100 bilionów. Już sama ta liczba powinna być wskazówką, że to, co rozumiemy przez sztuczną inteligencję, może reprezentować tylko część ludzkiej inteligencji. Dlatego nawet systemy z kategorii Deep Learning są w pewnym sensie "wyspecjalizowanymi idiotami". Przykładowo, możliwe jest doprowadzenie komputera lub robota do poziomu mistrza świata w szachach za pomocą algorytmów uczących się, ale nie jest on w stanie nauczyć się grać w halmę. Ten temat również nie jest nowy. Naukowcy w Niemczech pracują nad tym tematem od lat 80-tych, zwłaszcza w zakresie autonomicznej jazdy lub głębokiego uczenia się, z którego korzystają również programy tłumaczące.

    Model językowy GPT-3 został wytrenowany przy użyciu 175 miliardów parametrów, tj. tekstów z blogów, artykułów, wiadomości, tweetów i publicznie dostępnych książek. To 754 gigabajty tekstu. Wszystkie te teksty są analizowane i dzielone podobnie jak w mózgu, na tak zwane tokeny. W ten sposób tworzony jest system neuronowy. Słowa i tokeny lub nawet części słów są ważone, łączone ze sobą i tworzą parametry… opisują swoim językiem dane zagadnienie.

    A jak jest w poligrafii? Czy możemy i jak możemy korzystać z tego rozwiązania, które jest tylko narzędziem o ogromnych możliwościach? Czy są już przykłady tego zastosowania? O co tak naprawdę chodzi w AI?

    Dokładnie o tym i nie tylko rozmawiamy po raz kolejny z Łukaszem Szymańskim z firmy Digiprint, który na co dzień współpracuje z drukarniami, wprowadzając je w świat transformacji cyfrowej zmieniając tradycyjne procesy na cyfrowe. Zapraszamy do wysłuchania.

    S16E97 - 23m - Oct 5, 2023
  • #96. Na kłopoty… Szczotka

    Nasza pierwsza rozmowa z Małgorzatą Szczotką z CMC dotyczyła odwiecznego konfliktu pomiędzy optymalizacją i standaryzacją produkcji. Dość powiedzieć, że do dzisiaj dokładnie ta rozmowa jest numerem jeden w ilości pobrań wszystkich podcastów przygotowanych przez naszą redakcję. Tym razem zaprosiliśmy Małgorzatę Szczotkę do rozmowy o standaryzacji, ale w obszarze fleksodruku.

    Polska jest na dzisiaj liderem w Europie pod względem produkcji fleksograficznej. Jednak… to nie takie łatwe wejść w produkcję, która posiada tak wiele zmiennych i w dodatku stanowi największe wyzwanie dla drukarni pod względem stosowanych technologii w jednym przebiegu maszyny np. do produkcji etykiet (offset, flekso, sito, cyfra, hot stamping itd.). Jak w tym wszystkim poradzić sobie z utrzymaniem standardów produkcji? Czy możemy kontrolować produkcję? Jak możemy przy okazji standaryzacji wygenerować duże oszczędności? I od czego rozpocząć?

    A przy okazji… co to jest cyfrowy zapis używanych kolorów na produkcji? Czy istnieje komunikacja pomiędzy poszczególnymi działami, by produkcję można było powtórzyć w dowolnym momencie i nie posiadać kłopotów z zamawiającym?

    O tym i nie tylko rozmawiamy z Małgorzatą Szczotką z CM Consulting. Zapraszamy do wysłuchania.

    S16E96 - 34m - Sep 28, 2023
Audio Player Image
NIEZBĘDNIK POLIGRAFA
Loading...