• جعبه‌ی شماره ۳۱؛ ثریا بختیاری قسمت دوم؛ کاری از منصور ضابطیان

  قسمت دومِ زندگیِ ثریا به ماجرای کودتای بیست‌وهشتمِ مرداد و فرار شاه و ثریا و اتفاقات پسِ از آن می‌پردازد. در این قسمت صدای ثریا را برای نخستین‌بار می‌شنوید.

  S1E31 - 1h 16m - Apr 29, 2024
 • جعبه‌ی شماره ۳۰؛ ثریا بختیاری؛ کاری از منصور ضابطیان

  در جعبه‌ی شماره‌ی ٣۰، به اولين بخش از زندگىِ پرماجراىِ ثريا اسفنديارى (دومين همسر محمدرضاشاه) پرداخته‌ايم. در اين قسمت، از چگونگی انتخاب او براى ازدواج با شاه و عروسی‌اش گفته‌ايم و به اين بهانه اوضاع سياسی‌اجتماعى اون سال‌ها رو بررسی کرده‌ايم.


  در این قسمت، «آرگو» در کنار جعبه ایستاده است. آرگو یک برند معتبر برای تولید آبجو غيرالكلى در ايران هست كه يكى از بهترين انواع اين نوشيدنى رو توليد می‌كنه.


  https://argo1930.com/

  S1E30 - 1h 5m - Mar 25, 2024
 • پادکست شماره‌ی ۲۹؛ کنفرانس تهران؛ کاری از منصور ضابطیان

  در جعبه‌ی شماره‌ی ۲۹ از یک اتفاق مهم در تاریخ معاصر جهان صحبت کرده‌ایم که ارتباط مشخصی با شهر تهران دارد: «کنفرانس تهران».

  در این کنفرانس سران متفقین درباره‌ی آینده‌ی جنگ جهانی دوم به توافقاتی رسیدند. تهران و مردم ایران چه نسبتی با این کنفرانس داشتند و جهان پس از این کنفرانس چه چهره‌ای پیدا کرد؟


  در این قسمت «پمینا» در کنار جعبه ایستاده است. پمینا یک برند معتبر برای تولید مواد غذایی آماده و نیمه‌آماده ست که یک شعار معروف دارد: لذت تا گازِ آخر

  Pemina.com

  S1E29 - 1h 16m - Feb 19, 2024
 • پادکست شماره‌ی ۲۸ - آهو - کاری از منصور ضابطیان

  شما باید پادکست جعبه شماره ۲۸ را بشنوید تا باور کنید که آهو چه نقش مهمی در فرهنگ، ادبیات و موسیقی ایرانی داشته است. حیوانی با آن چشم‌های زیبا و نافه‌ی خوش‌بو و پای دونده، انگار معشوق همه‌ی عاشقان جهان بوده است.

  در این قسمت «خانه‌ی عطر آیلی روما» در کنار جعبه ایستاده است. آیلی روما یک برند عطرسازی ایرانی است که عطرهایی ویژه و در تعداد محدود تولید می‌کند.

  ayliroma.com

  S1E28 - 1h 20m - Dec 15, 2023
 • جعبه‌ی شماره‌ی ۲۷ - دیس ادبی - منصور ضابطیان

  در تاریخ ادبیات ایران، شاعران گاه به یک مکالمه‌ی منظوم با هم پرداخته‌اند؛ مکالمه‌ای که گاه جنبه‌های رفاقت‌آمیز یا شاعرانه داشته و گاه سراسر توهین و تحقیر بوده.


  جعبه‌ی شماره‌ی ۲۷ به جنبه‌هایی از این جواب‌های شاعرانه می پردازه.


  با این توضیح که شنیدن بخش هایی از اون برای بچه‌ها مناسب نیست.


  در این جعبه، «کاپو» همراهمون بوده. کاپو که از زیرمجموعه‌های شرکت سولیکو کاله است، برندی آشناست برای همه‌ی کسانی که علاقمند به تهیه ساندویچ‌های آماده و نیمه‌آماده‌ی با کیفیت هستند.


  S1E27 - 1h 24m - Oct 13, 2023
 • جعبه‌ی شماره‌ی ۲۶ - سوسن - منصور ضابطیان

  جعبه‌ی این شماره به یک زندگی و یک سرنوشت می پردازد. سوسن خواننده‌ی معروفِ پیش از انقلاب زندگی و سرنوشت غریبی داشت. این جعبه در واقع یک پژوهش است در بستری از یک تاریخ شصت‌ساله که بهانه‌اش زندگی سوسن بوده.


  در این جعبه «کاپو» در کنارمان ایستاده است. کاپو لاین پرمیم محصولات گوشتی سولیکو کاله ست که فرآورده‌هایی مثل سوسیس و کالباس را با بهترین کیفیت عرضه می‌کند.

  S1E26 - 1h 34m - Aug 25, 2023
 • جعبه‌ی شماره‌ی ۲۵ - هزار و یک شب - منصور ضابطیان

  هزار و یک شب، گنجینه‌ایست از قصه‌ها و افسانه‌های بی‌تاریخ و بی‌جغرافیا که بسیار کم از آن می‌دانیم. در این شماره از هزار و یک شب و شهرزاد گفته‌ایم و ردپای آن را در ادبیات، موسیقی، نمایش و زندگی جستجو کرده‌ایم.


  در این جعبه خانم‌ها سیمین معتمدآریا، نغمه ثمینی و نیلوفر لاری‌پور و آقایان سپند امیرسلیمانی، مهدی گنجوی، فرشید قلی‌پور، علیرضا بدیع و فرزین محدث ما را یاری داده‌اند.


  در این شماره، «کاله» در کنار جعبه ایستاده است. کاله یکی از برجسته‌ترین برندهای ایرانی ست که برای همه ما آشناست.

  S1E25 - 1h 30m - Jul 1, 2023
 • ‌جعبه‌ی شماره‌ی ۲۴؛ بازم صدای نی میاد: لطفعلی‌خان زند

  لطفعلی‌خان جوان رعنای خاندان زند و آخرین پادشاه این سلسله زندگی و مرگی عجیب داشت. او جزو معدود حاکمان خوش‌نام ایران است که مردم برایش شعر گفتند و ترانه سرودند.

   

  در این اپیزود مروری کامل بر زندگی و مرگ او داریم و از این رهگذار به برشی از تاریخ که به انتقال قدرت از زندیه به قاجار مربوط می‌شود هم پرداخته‌ایم.


  در این پادکست روزبه بمانی، علی زند وکیل، کوروش سلیمانی و محمدرضا غفاری به کمک جعبه آمده‌اند.


  * در این شماره کرمان‌موتور در کنار جعبه ایستاده است. کرمان‌موتور یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های تولید خودرو در ایران است که به‌عنوان یک مسئولیت فرهنگی حامی جعبه بوده است.

  1h 36m - Apr 2, 2023
 • ‌جعبه‌ی شماره‌ی ۲۳؛ گزارش یک مرگِ از پیش‌ اعلام‌شده

  فروغ در بیست‌وچهارم بهمنِ ۱۳۴۵ بر اثر یک تصادف رانندگی در تهران درمی‌گذرد. مرگ او در ۳۳ سالگی یکی از غافلگیرکننده‌ترین مرگ‌های چند دهه‌ٰی اخیر بود هرچند که به شهادت نزدیکانش او خود ماه‌ها بود که به مرگ فکر می‌کرد.

  در اپیزود «گزارش یک مرگِ از پیش اعلام‌شده» به مرگ و تشییع‌جنازه‌ی جنجالی فروغ پرداخته‌ایم.

  در این پادکست گوهر خیراندیش، آزاده اخلاقی، مهدی پاکدل، پژمان بازغی، یحیی دهقانپور و فرشید سادات‌شریفی به کمک جعبه آمده‌اند.

  * در این شماره کرمان‌موتور در کنار جعبه ایستاده است. کرمان‌موتور یکی از قدیمی‌ترین شرکت‌های تولید خودرو در ایران است که به‌عنوان یک مسئولیت فرهنگی حامی جعبه بوده است.


  1h 10m - Feb 12, 2023
 • ‌جعبه‌ی شماره‌ی ۲۲؛ آرش‌ها

  این بار جعبه در یکی از عجیب‌ترین پیچ‌های تاریخی به سراغ «آرش» اسطوره‌ی بزرگ ایران‌زمین رفته است و ردپای آن را در اسطوره و تاریخ تا امروز بررسی کرده است. در این شماره‌ی جعبه ستاره اسکندری و آرشیا شریعتی همراه جعبه بوده‌اند

  E22 - 1h 14m - Jan 27, 2023
 • جعبه‌ی شماره‌ی ۲۱؛ آقای ناصر قاجار

  در جعبه شماره ۲۱ از زندگی غیرسیاسی ناصرالدین‌شاه صحبت می‌کنیم. ناصرالدین‌شاه نقاش، نویسنده، شاعر، خوشنویس، عکاس و.... در این قسمت افسانه بایگان، شرمین نادری، مازیار لرستانی، حامد عسگری و محسن کیایی شرکت دارند.

  پادکست جعبه کاری است از منصور ضابطیان و حامی این اپیزود شرکت «کرمان موتور» است.

  E21 - 1h 15m - Aug 25, 2022
 • جعبه‌ی شماره‌ی ۲۰؛ خیام جان یا این قافله‌ی عمر عجب می‌گذرد

  پادکست جعبه‌ی شماره‌ی ۲۰ نگاهی دارد به زندگی و تاثیرگذاری خیام بزرگ. این پادکست به بهانه‌ی خیام پای خیلی‌ها را وسط کشیده؛ از محمود دولت‌آبادی و محمدرضا شجریان تا ولادیمیر پوتین و مدونا.

  S1E20 - 55m - May 18, 2022
 • جعبه‌ی شماره‌ی۱۹؛ جاده‌چالوس

  درِ اين جعبه را كه باز كنيد چيزهايى از ادبيات و فرهنگ و هنر پيدا خواهيد كرد... شايد هم چيزهايى بيشتر... كارى از منصور ضابطيان

  S1E19 - 1h 16m - Mar 25, 2022
 • جعبه‌ی شماره‌ی ۱۸؛ سهراب‌نامه

  در جعبه‌ی شماره‌ی ۱۸سعی شده تا به جهان شخصی سهراب سپهری از طریق مرور نامه‌هایش وارد شویم. در این جعبه هنرمندان زیادی شرکت کرده‌اند. از جمله: فاطمه معتمدآریا، داریوش فرهنگ، هوتن شکیبا، سجاد افشاریان، کوروش سلیمانی، فریدون محرابی، پوریا شکیبایی، نیما رییسی، پگاه آهنگرانی، پانته آ پناهی‌ها و پدرام شریفی.

  S1E18 - 1h 9m - Feb 14, 2022
 • جعبه‌ی شماره‌ی ۱۷؛ آرامگاه فردوسی

  درِ اين جعبه را كه باز كنيد چيزهايى از ادبيات و فرهنگ و هنر پيدا خواهيد كرد... شايد هم چيزهايى بيشتر... كارى از منصور ضابطيان

  S1E21 - 1h 7m - Sep 16, 2021
 • جعبه‌ی شماره‌ی ۱۶؛ دریا

  درِِ اين جعبه را كه باز كنيد چيزهايى از ادبيات و فرهنگ و هنر پيدا خواهيد كرد... شايد هم چيزهايى بيشتر... كارى از منصور ضابطيان

  S1E16 - 48m - Aug 7, 2021
 • جعبه‌ی شماره‌ی ۱۵؛ کافه‌نادری

  درِِ اين جعبه را كه باز كنيد چيزهايى از ادبيات و فرهنگ و هنر پيدا خواهيد كرد... شايد هم چيزهايى بيشتر... كارى از منصور ضابطيان

  S1E19 - 1h 7m - Jul 6, 2021
 • جعبه‌ی شماره‌ی ۱۴؛ شناسایی راز گل سرخ

  درِِ اين جعبه را كه باز كنيد چيزهايى از ادبيات و فرهنگ و هنر پيدا خواهيد كرد... شايد هم چيزهايى بيشتر... كارى از منصور ضابطيان

  S1E14 - 1h 0m - May 26, 2021
 • جعبه‌ی شماره‌ی ۱۳؛ یا خواجه‌ی شیراز

  درِِ اين جعبه را كه باز كنيد چيزهايى از ادبيات و فرهنگ و هنر پيدا خواهيد كرد... شايد هم چيزهايى بيشتر... كارى از منصور ضابطيان

  S1E13 - 53m - Apr 17, 2021
 • جعبه‌ی شماره‌ی ۱۲؛ قصه‌های فرودگاه

  درِِ اين جعبه را كه باز كنيد چيزهايى از ادبيات و فرهنگ و هنر پيدا خواهيد كرد... شايد هم چيزهايى بيشتر... كارى از منصور ضابطيان

  S1E12 - 1h 6m - Dec 6, 2020
Audio Player Image
پادکست جعبه // Jabe Persian Podcast (Mansour Zabetian)
Loading...