SHOW / EPISODE

David Sulík: Základné rozdelenie a princípy alternatívnych mien

34m | May 18, 2022

První přednáška z konference Alternativní měny, která proběhla 12.5.2022.

Proč by nás místní měny měly zajímat? 

Je prakticky neznámým faktem, že v Evropě do konce 13. století existovaly vedle sebe dvě rovnoceně platné měny - místní, které sloužily k obchodování doma a pak centrálně vydávané, které se používaly při obchodování na cestách. 

Pak byly místní měny napříč Evropou ve velkém zakázány a ustavena povinnost používat výhradně měny centrální. Ty centrálně emitované však v sobě nesou úrok a kdo si je půjčí k užívání, je nucen vrátit vždy víc než si půjčil. V tom tkví hlavní kořen nutnosti ekonomického růstu, který postupně přinesl krize, kterým dnes čelíme a které dnes ohrožují přežití našeho druhu. 

Centrálně vydávaná měna vždy “odsává” hodnotu z míst, kde se používá, od místních lidí směrem k emitérům (tj. dnes především do soukromých bank a následně k velkým vlastníkům), a tak přispívá k nárustu chudoby a toxickým nerovnostem. 

Místní měny se znovu musí stát běžným, normálním prvkem ekonomického systému, nástrojem umožňujícím směnu v místech, kde bydlíme. V Česko-Slovensku řada zajímavých projektů už léta existuje. Na konferenci Alternativní měny 12.5.’22 jsme sezvali několik jejich zástupců, abychom se o renesanci místních měn i u nás pobavili.

David je ekonóm, pracuje vyše 27 rokov v bankovníctve. Je autorom kníh Duch sveta (2009), Zodpovedná spoločnosť (2010), Sociálna trojčlennosť (2012), Sociálna trojčlennosť II (2017), v ktorých sa zaoberá geopolitikou, históriou so zameraním na USA, Rusko a Európu, spoločenskými konceptmi a politologickými teóriami, prognostikou a skúmaním princípov a konceptov priamej demokracie, slobodným vzdelávaním a kultúrnym životom a ich syntézou v podobe konceptu sociálne udržateľného a spravodlivého spoločenského a ekonomického systému – sociálnej trojčlennosti. Zaoberá sa aj alternatívnou ekonomikou. V rámci alternatívnej ekonomiky sa zaoberá najmä analýze neudržateľnosti súčasného finančného systému postaveného na dlhu a jeho nahradením novým ekonomickým systémom ako aj prvkami alternatívnej ekonomiky ako sú družstvá, etické bankovníctvo, alternatívne meny, ekonomická demokracia a pod. K daným témam už niekoľko rokov vedie prednášky a diskusie.

Fotogalerii z konference najdete tady

Všechny naše veřejné akce najdete tady: https://slusnafirma.cz/event/

Slušná firma: https://slusnafirma.cz/

Blog: https://slusnafirma.cz/blog/

Facebook a Instagram

Přihlašte se k odběru našeho newsletteru

Audio Player Image
Slušná firma
Loading...